Ér- és Endovascularis Sebészeti Osztály története: 1981. szeptember 1-jén kezdte meg működését a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórházban az Érsebészeti osztály, amely a megye 750 000 lakosa számára biztosít érsebészeti ellátást, ezentúl az észak-magyarországi régióban élők számára nyújt speciális műtéti lehetőségeket, bizonyos szakterületeken az érsebészeten belül.
Profilunk feladatai közé tartozik egyebek mellett a verőeres keringési betegségben, továbbá az alsó végtagi, úgynevezett elsődleges és mélyvénás rendszer elzáródását követő másodlagos visszerességben szenvedő betegek műtéti kezelése. Csakúgy, mint a balesetek során, illetve egyéb sebészeti tevékenységgel összefüggő érsérülések kapcsán „intraoperatív” érsebészeti konzílium biztosítása a régió sebészeti profilú osztályain. Munkatársaink éves szinten mintegy 400 verőér- helyreállító műtétet, mintegy 350 alsó végtagi visszerességgel kapcsolatos műtétet, valamint 200-300 egyéb érbetegséggel összefüggő beavatkozást végeznek.
1995-ben kezdtünk hibrid műtéteket végezni, melynek során a hagyományos nyitott érsebészeti technikákat ötvöztük az intervenciós radiológiai módszerekkel. 1998-ban az országban elsőként végeztünk hasi aorta aneurysma műtéti megoldásához endovascularis stentgraft beültetést, melyet a továbbiakban kiterjesztettünk mellkasi verőerekre, illetve mindkét régióban akut rupturált esetekre is. Az osztály működésének kezdetétől együttműködünk a nephrológus kollégákkal, az uraemiás betegek haemodyaliziséhez szükséges AV fistulak képzése, illetve a szükséges szervízműtétek vonatkozásában.
Ér- és Endovascularis Sebészeti Osztály tevékenysége és jelene: Jelenleg az ér- és endovascularis sebészeti tevékenység a B-A-Z Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktató Kórházban működik. A szakmai önállóság jelenleg is teljes fokú.