Ugrás a tartalomra

Kórházak éjszakája Miskolcon – így még soha nem láthatták!

Interaktív műtétek és vizsgálatok is szerepeltek a rendhagyó programban, a megyei központi kórház műtőjébe és a Központi Laborba is ellátogathattak a résztvevők. 

A Támogatók Társaságának tagjai – akik eddig is sokféle segítséget nyújtottak a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórháznak – június 24-én, pénteken, különleges programban vehettek részt. Olyan – egyébként a hétköznapokon nem látogatható – helyszínekre is bejuthattak, ahová máskülönben szinte soha. 

- Azt a célt tűztük ki, hogy az egészségügyi ellátást sokkal közelebb vigyük a civil lakossághoz – nyilatkozta Dr. Révész János, a kórház főigazgatója. – Távlatokban ettől az várható, hogyha valakinek egészségügyi ellátásra van szüksége, pontosabban tudja, mi miért és hogyan történik majd vele, így növekszik az együttműködés hatékonysága is.

A főigazgató arról is beszélt, hogy korábban diákoknak már rendeztek hasonló programot, a világjárvány következtében azonban két évig nem volt lehetőség hasonló szervezésére. - Azért választottuk ezt a célközönséget, mert ők voltak azok, akik adományaik révén számos alkalommal segítettek minket és támogatták az intézményt. Az adományozott eszközök helyett szerettünk volna bepillantást engedni a gyógyító tevékenységbe: hogyan is zajlik, miként működik egy kórház – hangsúlyozta a főigazgató.

Különböző helyszíneken, így a világszínvonalú, oktató (SKILL) laborban, a műtőben, az Intézeti Gyógyszertárban, a központi laborban és a Diagnosztikai Centrumban is látogatást tehettek a résztvevők.

KHEjsz22_KIRC.JPG

Emellett többek között kipróbálhatták játékos feladatokon keresztül az újraélesztés fontos fogásait, szimulált körülmények között megismerkedhettek a szívkatéterezés és az ultrahangvizsgálat alapjaival, valamint bepillanthattak a sebész hivatásba is.

Kórházak Éjszakája1

Ez utóbbiba Dr. Mátyás Lajos érsebész, osztályvezető főorvos vezette be a civileket. A műtő szabályait mindenkinek be kellett tartania, vagyis átöltözés, komoly bemosakodás előzte meg a látogatást. - Megtanultuk, hogyan kell bemosakodni a műtőbe, a műtőtermi beöltözést, hogyan kell sterilen izolálni egy beteget, aztán pedig a sebzárást, a bőrvarratokat mutattuk be, amiket a látogatók pedig szintén szimulációs eszközök segítségével ki is próbálhattak – foglalta össze a főorvos.

KHEjsz22_GYSZTR.jpg

Osváth Tibor színész és bohócdoktor is tagja volt ennek a laikus csoportnak. Ő évek óta ötletgazdája, szervezője és kivitelezője is egy civil kezdeményezésnek, amelyben az összegyűjtött pénzadományból a GYEK kis betegeit segítik. A Központi Műtőben ő is átöltözött, bemosakodott és kipróbálta, hogyan kell használni a sebészeti varrótűt. - Nagyon nehéz volt! Én azt hittem, hogy megtanultam varrni a katonaságnál, de itt leizzadtam, folyik rajtam a víz. Annyira átéléssel csináltam, pedig egy szivacskocka volt előttem! 

Botka Klára a Magyar Rákellenes Ligát és a Miskolci Gráciákat képviselte. - Nagyon érdekes volt ez a program, mert az ember bepillantást nyerhetett abba, hogy amikor idekerül, előtte mit csinálnak vele. Felelősségteljes munkájuk van a műtősöknek és az orvosoknak is – foglalta össze tapasztalatait. A Magyar Rákellenes Ligát képviselte Virág Judit is, aki szerint azért is volt hasznos számára ez a tapasztalat, mert a betegeknek is be tud majd számolni arról, milyen összehangolt és precíz az ellátás. 

KHEjsz22_SKILL.JPG

- Ez egy hangulat volt, amit most megláthattak a résztvevők, de természetesen itt mindig kőkemény munka folyik. Ez egy hivatás, ami kívülről szemlélve érdekes, belülről pedig kihívásokkal teli - emelte ki Dr. Büdi László onkológus sebészfőorvos, aki jelenleg a kórház orvosigazgató-helyettese. - A volt főnököm mondta, hogy operálni mindenki meg tud tanulni, de nem lesz mindenkiből jó sebész, ugyanis ennek a lényege a gyors döntésképesség, a gyors felismerés és reakció. Összefogni az egész műtétet nagyon nehéz, és jó sebész csak abból lesz, aki alkot. – tette hozzá. - Itt 6-8 órás műtétek is vannak, közben – ahogy azt a résztvevők is tapasztalhatták – nem lehet megvakarni az orrunkat, nem lehet megtörölni a szemünket (ebben a műtősnő segít bennünket) -, vagyis nagyon komoly állóképesség kell hozzá - fejtette ki Dr. Büdi László, aki több mint 20 évig végzett operációkat, majd onkológusként dolgozott. Végül hangsúlyozta, nagyon fontos, hogy a beteg időben kerüljön az ellátórendszerbe, hiszen így a gyógyulási esélyei is lényegesen javulnak: - Időben kell jönni, hiszen a bajt megelőzni sokkal egyszerűbb, mint orvosolni, ezért is fontosak a szűrővizsgálatok. Arra biztatok mindenkit, hogy vegyen részt ezeken. (Kórház/É-MO)

Kapcsolódó hírek

2024-03-25

Tisztelt Állampolgárok! Tisztelt Betegeink! Az Önök és az egészségügyi dolgozók biztonsága, az Önök minél gördülékenyebb ellátása érdekében - továbbra is - kérjük a higiénés, illetve a betegellátással kapcsolatos szabályok betartását. A várakozási idők és a zsúfoltságok csökkentése érdekében kérjük…

2024-03-21

Tisztelt Betegeink! Tisztelt Hozzátartozók!   A betegellátási és kapcsolattartási rendet segíti a hozzátartozók számára biztosított telefonos elérhetőség, amelyet – már korábban a fertőzésveszély csökkentése érdekében - alakított ki az intézmény. Kórházunk célja, hogy a reguláris ellátásban…