Elsőként kezdte meg működését az országban – a klinikák mellett – a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórházban a SKILL-labor. A projekt célja, hogy minél felkészültebb, gyakorlottabb orvosok, szakdolgozók kerüljenek az egészségügybe.
Most újabb eszközökkel bővült az oktatói helyszín, egyebek mellett az orvosi szakterülethez:
- érkatéterező szimulátor /agy, sziv,has,végtagok/;
- videocolonoscop /vastagbéltükröző/ vastagbél modellel;
- hörgőrendszer /hörgőfa/ videpbronchoscophoz /hörgötükör/;
- video fültükör; csontvelőfuró életmentő csontvelő infúzióhoz, fonendoscop kihangosítható; hallásmérő;
- laparoscopos torony /monitor,fényforrás,kamera/ UH szimulátor „babával” /Bob/ 40 hasi, 40 mellkasi kórképpel, hasi,mellkasi és nyelőcsöves vizsgáló fejjel;
- 3D szemüveg - anatómiai oktató programokkal;
- UH készülék valódi klinikai, UH fantomok: emlő, pajzsmirigy, tályog, mellkasi folyadékgyülemek, gerincűr UH vezérelt szúrása; mobil mini UH /Doppler/.
Szakdolgozói eszközök:
- Komplett kamerarendszer (hordozható az oktatás közvetítéséhez;
- új ápolási „babák” (felnőtt, csecsemő); emellett újraélesztő „baba”, szülészeti modell,
- nőgyógyászati rákszűrő modell, végbélvizsgáló modell;
- részegség szimuláló szemüvegek, oktató szoftver, betegútkövető szoftver.
A SKILL-labor új, XXI. századi eszközeit sajtónyilvános átadás részeként mutattuk be 2023. április 20-án, csütörtökön.
Dr. Almássy Sándor általános sebész és mellkassebész szakorvos, a SKILL-labor vezető szakembere ismertette: az említett helyszínen az orvosoknak, a rezidenseknek és a szakdolgozóknak lehetőségük van a diagnosztikus, terápiás, köztük életmentő beavatkozások szimulációs környezetben történő gyakorlati oktatására, illetve az alaptevékenységek begyakorlására. A megyei kórházban két SKILLl-labor működik. Az egyik az orvos-, illetve a rezidensképzés, míg a másik a szakdolgozók oktatásának a helyszíne. „A laborokat ezúttal számos készülékkel és oktató eszközzel fejlesztettük mintegy háromszáz millió forint értékben” – tette hozzá.
Dr. Révész János, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Oktatókórház és Egyetemi Oktatókórház főigazgatója a fejlesztés fontosságáról szólva hangsúlyozta: „A SKILL-labor révén a teljes orvosgenerációt felölelő képzési lehetőséget lehet helyben biztosítani. Ez fontos egyrészt a munkaerő idecsábításának és megtartásának a szempontjából, másrészt a betegbiztonság szempontjából is, hiszen nem mindegy, különösen egy sürgősségi beavatkozásnál, hogy az orvos milyen felkészültséggel kezdi meg a beavatkozást: gyakorlottan-e vagy megfelelő gyakorlások hiányában külső utasítások alapján hajtja végre azt.”
A főigazgató elmondta: a beruházás 21. századi szakmai és erkölcsi értéket képvisel.
A főigazgató a laborban megvalósuló képzési lehetőséget párját ritkítónak nevezte - hiszen tudomása szerint - ilyen összetételű eszközállomány, amely itt található, amely ennyire szerteágazó és ennyire sok szakmát ölel fel, nincs még egy az országban.
(minap.hu)